Portrety i życie - Nowiny

Tajemnice portretu Mikołaja Kopernika

To jeden z najstarszych portretów wielkiego astronoma, ale pozostawało zagadką kiedy na prawdę powstał.

portret Mikołaja Kopernika

Dzięki pracy badaczy i badaczki z Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu rozstrzygnęto datowanie obrazu, potwierdzając, że należy on do trzech najstarszych znanych nam wizerunków astronoma. Obchodzona 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika (1473–1543) dała okazję do pogłębienia studiów nad toruńskim portretem.

Wyniki badań dębowego podłoża obrazu określiły datę powstania obrazu na lata 80. XVI w., czyli ponad 40 lat po śmierci wielkiego astronoma w 1543 r. Górną granicę przedziału czasowego wyznacza z kolei 1594 rok, kiedy obraz wisiał już w Gimnazjum Akademickim w Toruniu.

Nie udało się ustalić autora portretu, ale badacze wskazują na związek z warsztatami flamandzkimi.

Portret Mikołaja Kopernika od około 1594 r. znajdował się w bibliotece Gimnazjum Akademickiego w Toruniu, które do 1724 r. mieściło się w budynkach dawnego klasztoru franciszkańskiego przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a od 1725 r. funkcjonowało w budynku dawnej akademickiej bursy przy ulicy Piekary. Od 1855 r. obraz przechowywano w nowym gmachu szkoły przy Zaułku Prosowym, która od 1928 r. nosiła nazwę Państwowego Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika.

W czasie okupacji obraz przeniesiony został do Muzeum Miejskiego (obecnie Muzeum Okręgowe w Toruniu), ale w celu zabezpieczenia zabytku przed grabieżą portret wywieziono poza Toruń. W 1945 r. odnaleziono go w składnicy w Wyrzysku i wówczas został przekazany Muzeum Miejskiemu przez I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Toruniu. Obecnie prezentowany jest w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Więcej nowin o portretach