Portret aktualności nowiny

Malowanie portretów prawda czy zmienianie rzeczywistości?

Artysta może zdecydować czy przedstawiać osoby takie jakie są - wliczając w to wady, tak aby każda brodawka, fałda skóry lub blizna była wyraźnie oddane farbą, aby wszyscy mogli ją zobaczyć. Artyści mogą czasami nawet wyolbrzymiać cechy danej osoby, dobre lub złe, idąc w drogę karykatury. I odwrotnie, artysta może „uprzejmie przeoczyć” wady osoby, korygując niedoskonałości i prezentując wyidealizowany obraz portretowanego. Wszystko zależy od tego, co artysta chce osiągnąć dzięki pracy, a także co planuje z nią zrobić. Na przykład klient idący do portrecisty, może woleć, aby jego wady zostały „usunięte”, zostawiając dla potomności lepszy swój wizerunek.

Świetnym przykładem artystki, która nie boi się malować ludzi o niedoskonałych ciałach, jest Jenny Saville , która maluje ogromne portrety osób z nadwagą pod różnymi kątami. Posługuje się farbą w taki sposób, aby jej obrazy wyglądały na równie ciężkie i ciężkie, jak przedstawiane przez nią tematy.

żródło: https://arthur.io/art/jenny-saville/hem



Innym artystą, który maluje ludzi takimi, jakimi są, ładni czy brzydcy, jest malarz Lucien Freud . Freud mówi: „Maluję ludzi nie ze względu na to, jacy są, nie na przekór tego, jacy są, ale takimi jacy są”. Nie tak dawno było o nim głośno wśród brytyjskiej publiczności za obraz Królowej . Wiele osób krytykowało Freuda za namalowanie „brzydkiego” portretu królowej, a nie pochlebnego. Być może nie zdawali sobie sprawy, że Freud maluje wszystkich, nawet sam siebie, w ten sam uczciwy, ale bezlitosny sposób. Prawdą jest, że historycznie portrety monarchów i członków rodziny królewskiej były zawsze malowane w tonie pełnym czci i wzniosłości. Ale w dzisiejszych czasach widzimy monarchów i przywódców jako ludzi, a nie bogów. W związku z tym obraz Freuda przedstawia królową jako człowieka, w przeciwieństwie do boskiej idealizacji. Co więcej, jest jeszcze jedna kwestia, dlaczego Freud miał się ograniczać z malowaniem portretu we właściwy sobie sposób: ten konkretny portret nie został zamówiony ani opłacony przez królową, więc artysta miał prawo pokazania swojej wizji.

źródło: http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/1723071.stm



więcej nowin o portretach